SVK ENG
Ochrana prírody vysokohorských oblastí predstavuje naliehavú otázku vzhľadom k tomu, že alpínske ekosystémy sú veľmi krehké a vo zvýšenej miere sú vystavené znečisteniu pod vplyvom ľudskej činnosti. V súčasnosti je taktiež veľmi aktuálna otázka klimatických zmien a ich vplyvov na najvzácnejšie alpínske ekosystémy. Žiadateľ projektu - Výskumný ústav vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Žiline (VÚVB ŽU) sa zaoberá skúmaním vysokohorských ekosystémov a odpoveďami na tlak ľudskej činnosti a klimatických zmien. Ústav rieši viaceré úlohy aplikovaného výskumu súvisiace s efektívnym manažmentom vysokohorských vegetačných stupňov Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry, Chočských vrchov a Babej hory. Má výskumné aktivity v bulharskej Rile a kirgizskom ŤanŠane.

Zámerom projektu je využiť vedecké poznatky ústavu spolu so skúsenosťami s vyučovaním predmetov ochrany prírody v rámci bakalárskeho študijného programu „Stráž prírody“ a v spolupráci s nórskou partnerskou univerzitou University college of Southeast Norway (HSN) zorganizovať krátkodobé mobility šudentov a akademických pracovníkov zamerané na výučbu praktických predmetov potrebných na vyhodnotenie stavu vysokohorských ekosystémov, analýzu dát a plánovanie ochrany prírody s dôrazom na rôzne stratégie riadenia, ktoré môžu prispieť k trvalo udržateľnému využívaniu, zachovaniu a obnove prírodných zdrojov vo vysokohorskom prostredí.

Cieľmi projektu je zorganizovať dve letné školy „alpínskej ekológie“ pre študentov VÚVB ŽU a HSN (v Lichtenštajnsku a na Islande) a zároveň pripraviť spoločnú on-line databázu pre zabezpečenie elektronického vzdelávania. Letná škola bude určená pre vybraných študentov bakalárskeho študijného programu „Stráž prírody“ VÚVB a vybraných študentov environmentálneho manažmentu TUC. Letné školy budú prípravou pre pripravovaný spoločný magisterský študijný program (joint degree) „Alpínska ekológia“ medzi VÚVB ŽU a TUC (v súčasnosti prebieha akreditácia). Účastníkom kurzu by sa absolvovanie takéhoto kurzu uznalo ako súčasť štúdia formou započítania ECTS kreditov. V rámci letných škôl by sa akademickí pracovníci VÚVB ŽU a TUC zúčastnili výučbového pobytu v Lichtenštajnsku a na Islande s cieľom výučby a výmeny odborných poznatkov a skúseností a zároveň výskumnej spolupráce všetkých zúčastnených partnerov. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie bilaterálnej inštitucionálenej spolupráce medzi VÚVB a TUC v rámci pripravovaného spoločného magisterského študijného programu (joint degree) „Alpínska ekológia“. Zámerom projektu je napomôcť pri začiatkoch v realizácii magisterského študijného programu (joint degree) „Alpínska ekológia“ medzi VÚVB ŽU a TUC.

Projekt je jedinečný svojim zameraním a umožní zúčastneným študentom získať komplexný prehľad o problémoch životného prostredia vo vysokých horách, alpských ekosystémoch v Európe i vo svete. Geologické, klimatické, historicko-kultúrne a najmä biologické poznatky budú schopní študenti aplikovať v procese ochrany biodiverzity alpínskych ekosystémov ovplyvňovaných narastajúcim environmentálnym stresom. Študenti dokážu samostatne pracovať na vytváraní stratégií ochrany horského prostredia a byť efektívnym nástrojom racionálneho a aktívneho manažmentu územnej i druhovej ochrany. Na základe poznania ekológie prírodných zdrojov, biodiverzity a socio-ekonomickej sféry budú študenti schopní uplatniť poznatky pri rozhodovaní a riešení aktuálnych problémov o krajinnoekologických limitoch, t.j. zásady ekologickej únosnosti krajiny a jej trvalo udržateľného rozvoja, najmä vo forme vypracovávania projektov o potenciáloch, únosnosti a možnej zaťažiteľnosti krajiny jednotlivými aktivitami človeka bez toho, aby došlo k narušeniu ekosystémov, resp. štruktúry krajiny.

Projekt je výbornou príležitosťou na zužitkovanie skúseností VÚVB ŽU so štúdiom vysokohorských ekosystémov a výučbou predmetov súvisiacich s výskumom a ochranou prírody. Nórsky partner taktiež rozvíja študijné smery zamerané na vysokohorskú ekológiu a environmentálny manažment a má skúsenosti s touto oblasťou štúdia v Škandinávii. Vzhľadom na odlišné prírodné podmienky a prístupy k manažmentu ochrany prírody projekt poslúži na rozšírenie poznatkov oboch strán, na výmenu názorov, prístupov k ochrane prírody a riešeniu problémov vysokohorských ekosystémov.

Hlavnou cieľovou skupinou sú študenti a akademickí pracovníci VÚVB ŽU a TUC. Komunikačným jazykom aktivít projektu je anglický jazyk.

Zo získaných poznatkov a zručností bude profitovať odborná aj laická verejnosť zaoberajúca sa ochranou prírody a problémami vysokých pohorí oboch štátov, lebo je predpoklad, že študenti sa zamestnajú v odboroch súvisiacich s týmito otázkami.

Tento projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Štipendijného programu EHP Slovensko.